90 % jego pożywienia stanowią drobne ptaki(!!!): wróble, mazurki, sikorki, szpaki, skowronki, trznadle, zięby, dzwońce. Czyli te gatunki, których znikanie zwyczajowo przypisuje się wolnożyjącym, lub po prostu wychodzącym kotom domowym. Krogulec zabija ich znacznie więcej niż nasz domowy mruczek, ale z niewiadomych przyczyn, te dane nie pojawiają się w artykułach popularnych serwisów opisujących zjawiska przyrodnicze.
Może niepoprawnym politycznie jest smutna prawda, że ptak zabija ptaka?... 😉Tak samo jak nie pisze się raczej o terytorialnych łabędziach, które likwidują osobniki własnego gatunku, jakie odwiedziły ich teren. Ba, zdarza się tym anielsko wyglądającym stworzeniom, zaatakować człowieka! 😱Wróćmy jednak do krogulca.
Główne cechy odróżniające samca od samicy, to oczy. Ona ma żółte, on pomarańczowe. Różnią też ich piórka na piersi – jej są szare, jego rdzawe.
Miejsce akcji: Ogród w starej, stołecznej dzielnicy Żoliborz.
Kiedy ujrzałam jak mały ptaszek przycupnął na kracie zupełnie na zauważając siedzącej na parapecie kotki Kolegi, byłam trochę zdziwiona. Zwłaszcza, że siedział do nas tyłem i wcale nie interesował się tym, co dzieje się we wnętrzu domu.
Dopiero gwałtowne ruchy kotki, wyrwały go ze stuporu. Odleciał błyskawicznie nie pozwalając mi nawet określić jego gatunku.
Tymczasem kotka wciąż tkwiła przy szybie z głową zadartą do góry. Jakie było moje zdziwienie, gdy zamiast pierzastego maleństwa, ujrzałam przyczepionego do gałęzi drapieżnika.
Obserwowałam go wiele minut. Siedział niemal bez ruchu, więc kotka szybciej straciła zainteresowanie. Od czasu do czasu kręcił głową, wlepiając we mnie swe pomarańczowe oczy. Z pewnością nie był zadowolony, że kotka zupełnie niechcący spłoszyła jego ofiarę. Krogulce mają okrutne zwyczaje związane z polowaniem. Często czają się przy karmnikach i tam mogą jak w sklepie wybierać swój posiłek. Z premedytacją też naganiają swoje ofiary na szyby, o które małe ptaszki się rozbijają, lub zwyczajnie brakuje im drogi ucieczki…
Samce są mniejsze, zatem polują na odpowiednio mniejsze ptaki, ale samicom zdarza się upolować gołębia i kuropatwę. W Polsce krogulec występuje cały rok, żeruje w ciągu dnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz