niedziela, 27 sierpnia 2017

KEZO - najnowocześniejsze Centrum Badawcze


Jedną z zalet mojej trudnej pracy jest to, że bywam w miejscach, w których nie bywałabym prawdopodobnie nigdy, wykonując inny zawód... ;-)KEZO, najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie, Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk, jest zapleczem laboratoryjnym pozwalającym na realizację własnych projektów naukowych.  W miniony piątek zaprezentowało swoje laboratoria tegorocznym finalistom Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.   


Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO), służy swoją bazą laboratoryjną środowisku naukowemu oraz firmom z całego kraju. Centrum dysponuje bardzo szeroką ofertą z zakresu tematyki odnawialnych źródeł energii. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Powstał, jak na inwestycję tego rodzaju - w ekspresowym tempie na malowniczych łąkach, łączących podwarszawskie Legionowo z Jabłonną. Mieszkańcy obu miejscowości bali się, że w ulubionym miejscu spacerów, wyrośnie kolejny supermarket, tymczasem stanęło tu najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Badawcze Państwowej Akademii Nauk. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 90 mln. zł. Otwarty we wrześniu 2015r. obiekt jest nowatorskim zespołem pięciu laboratoriów, zajmujących się wykorzystaniem energii odnawialnej: Laboratorium Technik Słonecznych, Laboratorium Mikrosiłowni Kogeneracyjnych, Laboratorium Energetyki Wiatrowej, Laboratorium Inżynierii Bezpieczeństwa Energetyki, oraz Zintegrowane Laboratorium Plus Energetyczne.To ostatnie, będące wizytówką KEZO, dotyczy rozwiązań dla osiedli mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, polegających na produkcji większej ilości energii niż dane obiekty są w stanie zużyć. Centrum jest samowystarczalne pod względem ciepła i energii elektrycznej. Zarządzane za pomocą specjalnego systemu BMS – tzw. system inteligentnego zarządzania budynkiem – unaocznia, jak będą wyglądały inicjatywy energetyczne w przyszłości.        
W miniony piątek, gośćmi KEZO byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, finaliści XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W tym roku finał zmagań, odbył się w Serocku nad Zalewem Zegrzyńskim, w dn. 2 – 4 czerwca. Młodzież z całej Polski, mogła obejrzeć min.: unikalną drukarkę 3D do metalu, tunel aerodynamiczny o przekroju 2x2m, służący do badań małych turbin wiatrowych, czy panele fotowoltaiczne, zamontowane na zewnątrz kompleksu.
OWE to najpopularniejsza inicjatywa tego rodzaju w Polsce, zarejestrowana w  Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 13. lat sponsorem strategicznym przedsięwzięcia jest Toyota Motor Poland, dzięki czemu materiały merytoryczne nie dość, że mają perfekcyjną szatę graficzną, to są wysyłane do 3500 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W ponad 60 uczelniach wyższych, umożliwiono wstęp na najbardziej atrakcyjne kierunki, finalistom i laureatom OWE.     

                Wycieczka po Centrum Badawczym, wzbudziła żywe zainteresowanie młodzieży. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej niektórzy z nich, będą w przyszłości prowadzili tutaj swoje badania.Tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" nr 1741, 05/06/2017 

7 komentarzy:

 1. też bym nie wiedziała o tym,
  gdyby nie Twój artykuł :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się Ineczko, czytając takie słowa ;-). Centrum powstawało błyskawicznie na moich oczach - mijałam je za każdym razem jadąc do stolicy. A później intrygowało prawie niczym zakazany owoc, kiedy w pobliżu robiłam zdjęcia przyrodnicze i te z lalkami.

  Bardzo się ucieszyłam z możliwości wizytacji obiektu. Wrażenia są naprawdę kosmiczne i napawają optymizmem.

  OdpowiedzUsuń
 3. PS. To był całkowity przypadek, że tam się znalazłam. Na plenerze rzeźbiarskim w Gliniance spotkałam przedstawiciela Toyota Motor Poland ;-) Zapamiętałam kontakt i zadzwoniłam w odpowiednim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiduś - ostatnie dni na
  Wystawę Stalowych Figur
  w PKiN - pomyśl o tym ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Sprawdzę w czym rzecz, bo pierwsze słyszę...

  OdpowiedzUsuń
 6. ... ja też niczego nie wiedziałam na temat tego centrum :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Widać - mają kiepski marketing ;-S
  Szkoda.

  OdpowiedzUsuń