czwartek, 26 lutego 2015

CO(2) z tym zrobić?Kolejny pobyt komputera w serwisie, wymusił na mnie przerwę, nie tylko w blogowej aktywności. Za to luty przypominający wiosnę, nie zawsze dawał odetchnąć pełną piersią. Choć temperatury mocno marcowe, nie na tyle jednak, żeby nie palić w piecach. A, gdy wieczorne mgły zaczynały snuć się romantycznie nad ziemią, krztusząc się już mniej romantycznie, (no chyba, że przywołamy te biedne niewiasty umierające na suchoty) czym prędzej, zamykałam szczelnie okna. Powód? Co roku ten sam.
Na moment przerywam wątek "znikającej zieleni". Po wczorajszej, zadymionej nocy, wyszperałam w dokumentach tekst napisany 2 lata temu dla lokalnego tygodnika. Obawiam się, że jeszcze długo nie straci na śmierdzącej aktualności, mimo ustawy zwanej nieelegancko: "śmieciową"...

 CO(2) Z TYM ZROBIĆ?

Późnym wieczorem, ociągając się, wyjeżdżam po pracy z centrum stolicy. Jak tonący, chwytam w płuca czyste powietrze. Mam klucze w kieszeni i torbę z zakupami. Tam, gdzie wracam, to zdecydowanie zbyt mało – przydałaby się gaz maska.
W polskim klimacie, jak w filmie bollywoodzkim, wszystko zdarzyć się może. Zmieniał się i bez udziału człowieka, choć ten ostatni zawsze dorzuci swoją cegiełkę. I tak, temperatury godne przedzimia, mieliśmy już pod koniec kalendarzowego lata. Klimatolog w audycji radiowej jakoś mnie nie przekonał skomplikowanym wywodem, że ocieplenie klimatu, niesie ze sobą… widoczne jego oziębienie. Kolega w pracy skonstatował ponuro: „No, tak, znowu czeka nas dziewięć miesięcy jesieni, jeden zimy i dwa, lata”. Ale zanim przytłoczą Polaka na dobre ciemne, szare, mokre i jednorodne do granic obrzydzenia miesiące, kapryśny klimat naszej szerokości geograficznej, robi nam wielkoduszny zrzut powietrza zwrotnikowego i daje kilka, kilkanaście dni tzw.: ”złotej jesieni”. W słońcu czerwienią się jarzębiny i ulubione na osiedlowych pasach zieleni, berberysy. Czerwienią się też dosłownie wszędzie biedronki, podejmujące loty w celu przezimowania. Siadają na naszych ubraniach, spacerują po chodniku. Wchłaniajmy więc te dni, dotleniajmy się póki mamy taką szansę. Bo wraz z mrokiem, trzeba będzie uciekać do własnych domów, niczym przed godziną policyjną. O, biada, gdy ktoś zostawi otwarte okno i wróci wieczorem. W nozdrza uderzy go smród dymu, który rzadko skojarzy się z harcerskim ogniskiem. Przed oparami jesieni nie ma ucieczki zwłaszcza w małych miejscowościach. Problem stary i kończący się wraz z dniem, niczym nocny koszmar. Lecz gdy przyjdą mrozy, również dzień nie przyniesie ulgi. Proceder spalania śmieci w domowych piecach, ma też swoje drugie dno ekonomiczne. Pusta kieszeń zawsze przegra ze zdrowiem, rozsądkiem i przyszłościowym myśleniem. Odpowiedź na pytanie: Co z tym zrobić, byśmy przestali wreszcie oddychać CO2 i inną trucizną, pozostawiam mądrzejszej niż moja własna, głowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz